Starajte sa o svoje nohy, nosia vás celý život

Nohy nás nosia celý život, a preto by sme sa o ne mali starať stále, nielen vtedy, keď nám už hlásia nejaký problém, pretože v mnohých prípadoch už môže byť neskoro. Kŕčové žily postihujú veľkú časť obyvateľstva, pretože dnešný životný štýl je založený buď na dlhom sedení alebo státí, a ani jedno z toho zdravým nohám neprospieva.

Žily rozvádzajú krv do tkanív a orgánov a potom späť do srdca a sú vybavené chlopňami, ktoré znemožňujú spätný tok. Ak sa poškodia, neplnia svoju funkciu a krv prúdi opačným smerom. To spôsobuje vysoký tlak vo vnútri žily, čím sa krcove zily http://www.venasum.com/stranky/ochorenia-zil/krcove-zily.php rozširujú a zviditeľňujú sa na povrchu kože. Vzhľadom na hrúbku ich delíme na metličky, retikulárne žilky a varixy. Vyskytujú sa u oboch pohlaví, aj ženy aj muži sú takto postihovaní.

TELEMMGLPICT000001983707_trans++14eNwzJLvYQJbXrcyyarlLT5LfTkYhqvBvjfatlPy1M

Podľa odborníkov neexistuje jednoznačná príčina vzniku kŕčových žíl, ale prispievať k nim môže aj pribúdajúci vek, dedičnosť, nadváha, horúce prostredie, tehotenstvo, fajčenie či všeobecne nezdravý životný štýl a podobne.

V prípade, že pociťujete niektorý z týchto príznakov, napríklad pocity ťažkých nôh, bolesti, svrbenie kože a opuch, pálenie a pulzovanie či nepokojné nohy, kŕče počas spánku alebo nadmerné potenie, je čas obrátiť sa na odborníka. Predchádzať ich vzniku sa dá pohybom, nosením kompresných pančúch, užívaním liekov -venotoník, ktoré dokážu zabrániť poškodeniu žíl, uľavujú pri bolestiach a bránia ich zhoršeniu a tiež výživových doplnkov.

1800x1200_after_clot_slideshow

Ak už s kŕčovými žilami bojujete, ich liečba môže prebiehať ambulantným ošetrením modernými metódami a operačnými zákrokmi, kam zaraďujeme skloterapia, laser, biologické lepidlo alebo perkutánnu termokoaguláciu. Všetky tieto metódy sú šetrné, bezbolestné a rekonvalescencia pri nich trvá veľmi krátko, pacienti sa môžu okamžite vrátiť do pracovného procesu, nie je pri nich potrebná ani hospitalizácia.