Slovákom, pracujúcim vo VW Slovakia, v minulom roku vyplatili pol milióna eur za zlepšovacie návrhy

Spoločnosť VW Slovakia vyplatila v minulom roku svojim zamestnancom celkovo viac ako 523 000 eurvo forme odmien za podanie zlepšovacích návrhov. Firma podľa jej hovorkyne má snahu dosiahnuť zvýšenie efektivity podniku o 30% do roku 2025 a  na to chcú využiť jeden z nástrojov takzvaný “manažment ideí” .

audi
 
Zamestanci zarábajú aj na zlepšovaní
V roku  2018 z radov zamestnancov  ich podalo zlepšovacie návrhy viac ako 1000, týkali sa rôznych činností fabriky, napríklad logistiky, výrobných procesov, administratívy či zabezpečnia kvality. Pracovníci však majú možnosť podieľať sa aj na šetrení prírodných zdrojov a zlepšovaní ergonómie pracovísk.
 
Efektívne návrhy s úsporami
Vedenie podniku je presvedčené, že zamestnanci budú mať snahu a záujem sa aj v tomto roku angažovať na zvyšovaní efektivity, aby prispeli k lepšej pozícii, ktorá môže pomôcť pri prideľovaní nových produktov. Hovorkyňa doplnila, že možnosť podať zlepšovací návrh majú pracujúci v nevýrobnej aj výrobnej oblasti a každý “nemerateľný” zlepšovák je odmenený sumou 20 eur. Takzvané „merateľné“ návrhy odmeňujú až do výšky 10 000 eur a práve vďaka týmto zlepšovacím návrhom sa firme v minulom roku podarilo ušetriť státisíce kilowatthodín elektrickej energie, mnoho materiálu, emisie v množstve takmer 2 tony a viac ako tisíc kubíkov zemného plynu. Sú to podnety a návrhy, ktoré sú šetrné k zdraviu zamestnancov, hlavne tie, týkajúce sa ergonómie na pracovisku a takisto šetria životné prostredie.

kontrola
 
Pilier našej ekonomiky
Na Slovensku je VW od roku 1991  a odvtedy vyrobil vyše 5,5 milióna vozidiel, patrí k opore slovenského exportu a je to najväčší súkromný zamestnávateľ u nás. Od svojho vzniku tu firma preinvestovala takmer 4,35 miliardy eur. Z jej fabrík odchádzajú vozidlá ako Voklswage Touareg, Audi Q7, Q8, Seat, Škoda Citigo, Porsche Cayenne a ďalšie. Nie sú to len vozidlá, ktoré vyrába, produkuje aj samotné zariadenia na výrobu áut, komponenty pre motory, podvozky či prevdodvky.