Prototyp kapsule pre Hyperloop dosiahol rýchlosť takmer 470km/h

Hyperloop ako alternatíva k dnešným formám dopravy predstavuje spojenie pokroku a futuristického zmýšľania amerického vizionára Elona Muska. Prvým návrhom v roku 2013 bolo spojenie Los Angeles a San Francisca podtlakovým tunelom, v ktorom by bola možná preprava pretlakových kapsúl rýchlosťami aké si nevieme naživo predstaviť. Trasa dlhá približne 570 km mala byť zdolaná za neuveriteľných 35 minút. V návrhu bola maximálna rýchlosť cez 1200 km/h.

vlak
 
Dočkáme sa aj slovenského Hyperloopu
 
Okrem spoločností ako sú SpaceX alebo Hyperloop One, vyvíja túto technológiu aj spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies, ktorá má v pláne postaviť svoju prvú trať v Bratislave a následne ju spojiť s Viedňou a Budapešťou.
 
volant

Tretia súťaž študentských prototypov mala nečakané výsledky
 
Súťažiaci zoradili svoje prepravné kapsule na 1,25 kilometrov dlhej trati spoločnosti SpaceX v Kalifornii. Túto súťaž opäť vyhrali študenti z Technickej Univerzity v Mníchove, ktorí prekonali svoj posledný rekord z augusta minulého roku, 322 km/h. Tentokrát sa im podarilo dosiahnuť neuveriteľných 466 km/h. Toto bola v poradí tretia súťaž Hyperloop kapsúl, ktorej cieľom je vyvinúť fungujúce prototypy pre vysokorýchlostný prepravný systém spoločnosti SpaceX. Tím z Mníchovskej Univerzity vyhral všetky tri tieto súťaže. 466 km/h je obrovský pokrok oproti prvému štartu v januári 2017, kedy ich kapsula dosiahla iba 93 km/h. Ďalšími finalistami boli študenti z holandskej Delft University, ktorí dosiahli 141 km/h a EPFLoop zo Švajčiarska s 85 km/h. Všetci postúpili spomedzi 20 študentských tímov zo 40 krajín sveta.

středisko

Súťažné podmienky boli tentokrát náročnejšie. Zatiaľ čo v minulých dvoch súťažiach mali tímy dovolené svojim prototypom pomôcť zrýchleným pohonom od SpaceX, tentoraz mohli využiť iba vlastný pohon. Po novom sa konala aj druhá súťaž, v ktorej museli študenti udržať svoju kapsulu vznášať sa vo vzduchu nad traťou na určitý čas. Každá kapsula musela prejsť bezpečnostnými previerkami vrátane tej najdôležitejšej vo vákuovej komore.