Prečo dieťa krváca z nosa? Ako to zastaviť?


Najčastejšie dochádza k tzv. Prednému nazálnemu krvácaniu z cievnych plexusov prednej časti nosnej priehradky, keď je poškodená cievna stena. Zadné krvácanie do nosa sa vyskytuje menej často, ale je ťažké a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť, pretože väčšie cievy sú postihnuté.

mikrobiologie

Ako zastaviť krvácanie z nosa?
Taktika prvej pomoci pri krvácaní z nosa u dospelých a detí je rovnaká. Jediný rozdiel spočíva v tom, že dospelý (rodič alebo zdravotnícky personál) je zodpovedný za všetky manipulácie pri pomáhaní dieťaťu. Dieťa musí pokojne dýchať – vdychovaním cez nos, vydychovaním cez ústa. Druhá (často tu robia chybu) – hlava nie je naklonená dozadu, naopak, mala  by byť mierne spustená dopredu  – aby ste sledovali množstvo tečúcej krvi, dieťa ju nebude prehĺtať, okrem toho budete môcť riadiť proces zastavenia krvácania. V oblasti nosa by mala byť položená studená látka a naopak teplá na nohách. Všetky kroky sa robia rýchlo!
Ak si nie ste istí, čo máte robiť, je lepšie ihneď požiadať o kvalifikovanú pomoc. Je tiež potrebné konať, ak je príčinou krvácania cudzie telo v nose: nepokúšajte sa ho sami odstrániť a nenúťte dieťa aby si vyfúkali nos. Krvácanie z nosa, ktoré sa zdá byť neškodné, môže viesť k komplikáciám: zníženie krvného tlaku, zníženie vedomia, rozvoj anémie.

buňky

Krv z nosa dieťaťa: príčiny
Príčinami ktoré môžu viesť k rozvoju krvácanie z nosa je napríklad, prepätie, atmosférický  tlak, až symptómy závažných ochorení (choroby krvi, pečene predávkovanie drog, endokrinné choroby). Najčastejšie je krv  spojená so  zlou funkciou krvných doštičiek  – krvné bunky zodpovedné za zastavenie krvácania cievnej steny.  Nezabudnite na  cudzie telá v nosových priechodoch – bežnú príčinu krvácania z nosa u malých detí.  Rôzne lieky prispievajú k zmenám v krvnom stave a môžu prejavovať nazálne krvácanie: všetky nesteroidné protizápalové lieky (často používané ako antipyretiká) a väčšina liekov proti bolestiam. Preto pri nekontrolovanom používaní antipyretických liekov proti vírusovej infekcii bude pravdepodobne najviac neškodná komplikácia krvácanie z nosa. Buďte opatrní – nevykonávajte samoliečbu!