Gotické Belgicko


  1. Hotely

Hotely v Belgicku sú elegantné, pohodlné, ocenené "hviezdami" podľa špeciálneho systému Benelux Hotel Classification, prijatého spoločne s Holandskom a Luxemburskom. V mestách sú módne hotely svetoznámych reťazí a súkromné ​​mini-hotely, kde môžete mať dobrý odpočinok, ale aj plne zažiť miestnu chuť. Napätie v belgickej elektrickej sieti je 230 V, v hoteloch sú najčastejšie inštalované euro-zásuvky typu C, ktoré sú bežné pre cudzincov, ale existujú aj francúzske E, pre ktoré je potrebný adaptér. Najlacnejšie ubytovanie ponúkajú hostely: v Bruseli – od 15 EUR , v Antverpách – od 18 EUR za lôžko v izbe ubytovne. Ubytovanie v metropolitnom hoteli "posteľ plus raňajky" bude stáť od 50 EUR v Bruggách – od 65 EUR za deň. Dvojlôžkové izby v 5* hoteli v Bruseli – od 115 EUR v Gente – od 100 EUR v Liege – od 210 EUR za deň.

belgie

  1. Mena

Menová jednotka krajiny – Euro (EUR), v 1 euro 100 eurocentov. Mena sa v Belgicku mení v bankách, hoteloch, na pošte a v zmenárňach (nachádzajú sa v železničných staniciach, na letiskách a na iných verejných miestach). Najatraktívnejší kurz ponúkajú pošty a pobočky veľkých bankových sietí. Niektoré hotely majú bankomaty, ktoré okrem iného umožňujú meniť doláre na eurá. Ale nás sa to netýka.  Banky v Belgicku sú otvorené iba v pracovných dňoch (od 9:30 do 16:00), pošty pracujú dlhšie: od pondelka do piatku od 9:00 do 17: 45-18: 00, v sobotu do poludnia. Karty Visa a MasterCard sú akceptované na zaplatenie vo veľkých reštauráciách a obchodoch, zatiaľ čo v taxíkoch a malých obchodoch nemôžete platiť kartou. Bankomaty sú v nákupných centrách, letiskách, železničných a autobusových staniciach, ale na uliciach sú zriedkavé.

  1. Bezpečnosť

Belgicko je pomerne bezpečná krajina. V turistických oblastiach môžete bezpečne chodiť aj v noci, ale v etnických štvrtiach obývaných prisťahovalcami z Afriky a Blízkeho východu, je múdrejšie vyhýbať sa.  V Liege, Ostende, Bruggách a Charleroi je to oveľa pokojnejšie ako v hlavnom meste, ale veľké sumy peňazí, dokladov a cenností je najlepšie ponechať v hotelových trezoroch.

antverpy

  1. Pláže

Belgické pobrežie Severného mora je séria očarujúcich stredísk: útulné, dobre upravené, s klasickou európskou architektúrou a úžasnou prírodou. Samozrejme, nie je to Stredozemné more: je chladnejšie, tichšie a upokojujúce. Ale toto je podstata: obklopená miestnymi krajinami, chválenými umelcami a milovanými royalmi.  Kúpacia sezóna trvá len dva mesiace: od 15. júna do 15. augusta. Väčšina pláží je zadarmo, vybavená požičovňou športových potrieb.