Nie je žiarovka ako žiarovka

Regály v obchodoch sa prehýbajú pod množstvom typov žiaroviek. Niekedy je pre laika ťažké a priam až nemožné sa v nich vyznať. Preberieme si spolu základné typy žiaroviek a ich výhody, či nevýhody. Budúcnosť však patrí hlavne LED svieteniu a LED pásom, nebojte sa ich a verte im.

žárovka

LED žiarovkysú úsporné a majú dlhú životnosť. Najväčšou ich výhodou je, že pri svietení potrebujete až o 80 % menej energie ako pri žiarovkách klasických. Tento druh žiaroviek je neustále vo vývoji a preto sa dá očakávať, že nás ešte prekvapí ďalšími výhodami. Počiatočná investícia do tohto typu žiarovky je síce vyššia, ale uvádza sa, že vydrží až 20 rokov. Čiže pri prepočítaní nákladov sa dostávame do vysokých plusových čísiel. Dajú sa využiť naozaj všade. Vhodné sú do bodového osvetlenia, ale aj do lámp, lustrov alebo osvietenia časti nábytku. Ich umiestnenie napríklad na schodisko alebo v sociálnych zariadeniach iste neoľutujete, pretože po zapnutí sa ihneď rozsvietia vysokou intenzitou. Nemusíte sa báť ich prehriatia, tým pádom sa hodia aj do malých stolových lampičiek a do detských izieb. Sú plne recyklovateľné a neobsahujú žiadne nebezpečné látky.

Úsporné žiarovkymajú živnosť okolo 10 rokov a podobne ako LED šetria energiu. Ich svetlo vytvára príjemnú atmosféru. Svetlo úsporných žiaroviek je biele, teplé, vyvolávajúce pocit útulnosti a relaxácie. Umožňujú regulovať intenzitu svetla a preto ich môžete využiť napríklad v spálni pri čítaní knihy kedy nechcete rušiť svetlom svojho partnera. Obsahujú oveľa menej ortuti ako žiarovky klasické. Pri ich likvidácii musíte postupovať podľa bezpečnostných pravidiel.

světlo

Halogénové žiarovkysú voľbou pre tých, ktorí hľadajú svetlo priame a vysoko žiarivé. Dá sa povedať, že sa najviac podobajú na klasické žiarovky, ale ich efektivita a ovládanie sú omnoho vyššie. Majú životnosť okolo dvoch rokov. Kvôli vysokej žiarivosti sú dobrou voľbou osvetlenia šatníkov alebo domácej knižnice. Ich svetlo sa dá priamo nasmerovať a zvýrazniť len určitý priestor. Po zapnutí sa ihneď rozsvietia a neobsahujú žiadne jedovaté látky.