Každý má iné priority


Svet je krásny pre to, že ľuďom ponúka toľko zvláštností. Nie je monolitný – ponúka kaleidoskop farieb, vecí, zábavy… viete si predstaviť svet, kde by všetko bolo také isté? Také isté domy, také isté hračky, nábytok, oblečenie (nehovorím teraz o komunizme). Každý človek by mal to isté, ako jeho sused. Páčilo by sa vám to? Určite nie. Svet by sa stal veľmi nudným a smutným miestom. Na živote je krásna práve rôznorodosť. A tá by nebola možná, keby neboli rôznorodí aj ľudia – keď majú rôzne priority.ruce a puzzle

Rôzni ľudia rôzne priority

Neraz vás určite napadlo: „prečo len musí byť ten chmuľo takýto?“ alebo „čo na tej kabelke vidí? Je normálna? Ako môže za ňu toľko vycálovať peňazí?“ a možno: „toho môjho starého baví len futbal a pivo! Načo som si ho len zadovážila?!“
dvě ženy

Možno vás váš partner, kamarát alebo dieťa či rodič rozčuľuje do nepríčetnosti, no musíte si uvedomiť, že bez rôznorodosti a iných priorít by sme prakticky boli všetci rovnakí – nemohli by vznikať nové myšlienky, nové vynálezy – lebo na všetko by sa už prišlo, lebo by sme zmýšľali rovnako. Práve naša odlišnosť nás posúva dopredu. Bez nej by sme boli len robotmi bez duše.

Naučme sa akceptovať odlišnosť

To, že sa niekto za prioritu niečo, čo je podľa nás hlúposť, ešte neznamená, že to tou hlúposťou aj je. Možno niečo, čo je prioritou vám, je tiež pre niekoho iného hlúposťou. Treba sa teda naučiť tolerancii a v mysli si predstaviť, že možno na mieste toho druhého človeka (s jeho skúsenosťami a charakterom) by sa vám páčilo to isté. To isté platí i pri vašich preferenciách. Každý má iné priority, pre každého je niečo iné dôležité a treba to brať do úvahy a neškriepiť sa. Najlepšie je sa pri tom pestovať si v sebe empatiu – čiže vlastnosť, ktorá vám pomôže vcítiť sa do pocitov iných ľudí. Inakosť nie je hriech, je len prirodzené, že ľudia sú rozdielni – i keď sú rodina, i keď sa na nás akokoľvek podobajú.
nejlepší přítelkyně


Keď sa naučíte akceptovať rozdielnosť, život bude hneď krajší. Nebudete od ľudí očakávať veci, ktoré vám nemôžu splniť alebo očakávať, že budú mať také isté priority – spadne vám zo srdca obrovský kameň. Tak sa vám otvorí obrovský obzor – zistíte, že ľudia nie sú veľa krát tak strašní, ako ste si mysleli. Ak sa na nich nepozeráte svojim obmedzeným náhľadom, zistíte, že vám veľa z nich môže byť dobrými priateľmi. Ľudí jednoducho povedané nezmeníte – môžete sa len naučiť milovať ich jedinečnosť.