Ako si udržať zdravší fyzický i psychický stav


Čo všetko ovplyvňuje našu fyzickú i psychickú kondíciu? Životný štýl, zdravie, strava, pohyb, prostredie, stres alebo kľúd,… Na začiatok ma napadli tieto faktory a myslím si, že pre náš fyzický alebo pyzický stav hrajú podstatne veľkú úlohu
Pre naše zdravie ale aj zdravšiu a vitálnejšiu budúcnosť nášho tela i mysle je dôležité, aby sme napomáhali nášmu organizmu. Ľudský organizmus je síce silný, ale nemusí tomu tak byť stále a natrvalo. Skúsme naučiť náš organizmus, aby sa dokázal brániť automaticky a bol tak odolnejším, čím si vlastne zaistíme zdravie a odolnosť voči chorobám rôzneho druhu. Získame tak i väčšiu pravdepodobnosť, že nebudeme musieť byť odkázaní na chemické liečivá, ktoré ako vieme, majú aj dosť vedľajších následkov.

strom

Niektorí ľudia si to možno nechcú pripustiť, ale takým nenúteným a prirodzeným liekom k udržovaniu kvalitnej zdravotnej kondície sú časté vychádzky do prírody. Ak sa tomuto daru vyhýbate, uberáte sa o fyzickú i psychickú silu a odvážim sa povedať, že pravidelnejšia návšteva prírody môže byť o dosť prospešnejšia, ako sedieť v stresujúcom či nudnom prostredí a užívať vitamíny v podobe šumivých alebo bežných tabliet (tých bez predpisu).
Pre vitalitu je takisto potrebné prijímať vlákninu. Pokiaľ je to možné, obmedziť fajčenie a alkohol. V prípade alkoholu ale neuškodí jeden pohárik vína či vínneho striku.

panorama

Veľmi dôležitý je aj pravidelný pohyb, aspoň 1 hodinu denne. Fyzickou aktivitou sa uvoľnuje stres a zlepšuje výkonnosť organizmu i metabolizmu, zároveň  slúži aj ako prevencia pred usadzovaním cholesterolu. Pravidelný pohyb a vyvážená, pritom chutná strava taktiež dopomôžu k udržovaniu približne rovnakej hmotnosti bez väčších a škodlivých zmien. Dodržiavanie takéhoto životného štýlu vás navyše časom zbaví častej únavy, budete výkonnejší a v konečnom dôsledku tak skôr získate, aj keď sa zo začiatku zdá, že vravíme skôr „zbytočnom“ míňaní energie.