Austrálii dochádzajú zásoby paliva


Medzinárodná agentúra pre energetiku očakáva, že krajiny budú mať rezervy na 90 dní, ale Austrália od roku 2012 tieto úrovne nedosiahla. Takže ako nízke sú rezervy na palivo v Austrálii?
V januári tohto roku, najnovšie dostupné údaje, Austrália držala zásoby pohonných hmôt tesne na 50 dní. Pred piatimi rokmi mala takmer dvojnásobok tejto sumy.

vlajka

Austrálska ropná štatistika 2018 uvádza, že Austrália má 23 dní v hodnote benzínu, 20 dní leteckého paliva a 17 dní motorovej nafty v rezerve na použitie v prípade núdze.
Zvyšok by pochádza zo zahraničných úverov – systému, ktorý by Austrálii umožnil nakupovať zo zahraničia, ak sa to stalo zle.

Odkiaľ pochádzajú dodávky ropy z Austrálie?
Austrália je v súčasnosti závislá od dovozu viac ako 90% svojich potrieb. Ropa pochádza zo Stredného východu a spracováva sa v rafinériách v Južnej Kórei, Číne a Singapure. Potom sa prepravuje do Austrálie ako nafta, letecké palivo a benzín.
Pán Frydenberg hovorí, že Austrália sa spolieha na dovážané palivá v posledných desiatich rokoch, pretože „tri zo siedmich domácich rafinérií v Austrálii sa uzavreli a naša domáca ropa poklesla o tretinu, keď sa existujúce polia vyčerpali“.

Austrálsky stratég a dôstojník v leteckej doprave John Blackburn pre austrálske noviny uviedol, že „v priebehu dvoch týždňov by sme mali vážne problémy“, ak by došlo k veľkému narušeniu dodávok ropy. To by mohlo spôsobiť hlavné logistické problémy pre Austráliu, pretože sa snažila získať dodávky do zahraničia.
Stephen Innes, vedúci obchodnej divízie Asia-Pacific pre Oanda v Singapure, uviedol, že situácia je „veľmi kritická, keď zoberiete do úvahy možné prerušenia dodávok, ktorému trh v súčasnosti čelí“.

vagon

Austrália by nebola schopná „zintenzívniť potrubie“ odkiaľkoľvek inde, zdôraznil a povedal, že logistika pre získanie alternatívnych dodávok by bola obrovská.
 
Tieto problémy by sa zhoršili, ak by sa dodávateľské reťazce spomalili alebo sa museli lode presmerovať – ​​napríklad ak by došlo k eskalácii konfliktu v Sýrii.
 
Paul Barnes, riaditeľ pre riziká a odolnosť v austrálskom inštitúte strategickej politiky v Sydney, uviedol, že Austrália „rýchlo stane závislou na dohodách s inými ekonomikami, aby čerpali z svojich rezerv“.