3 fakty o nebezpečenstvách tetovania

Málo sa hovorí o účinkoch tetovania na zdravie – väčšina ľudí vie len to, že v netestovanom salóne, kvôli špinavým ihličkám, môžete mať HIV alebo hepatitídu . A aké ďalšie prekvapenia môžu čakať na tých, ktorí sa rozhodli pre tetovanie?

tetování

  1. Najčastejšie sa používajú azofarbivá ako pigment na tetovanie – to je trieda syntetických farbív, ktoré sú bežné v tlači, textilnom a lakovom priemysle. Azo zlúčeniny sú napríklad súčasťou farby, ktorá pokrýva karosériu auta. Pre tetovanie sa azofarbivá vyberajú z rovnakého dôvodu, prečo sú priemyselníci takí radi – kvôli sýtosti farieb a trvanlivosti. Ale ako bezpečné sú? Pri výrobe kozmetiky už zakázali používanie azozlúčenín – to všetko kvôli ich vysokej karcinogénnosti. Ukázalo sa, že v čase, keď sa farbivo rozpadne, uvoľňuje toxické zlúčeniny. Tieto karcinogénne amíny sú deriváty amoniaku, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť rakoviny. 
  2. Myšlienka tetovania by mala byť obzvlášť premyslená pre tých, ktorí sú náchylní na alergie. Alergická reakcia sa zvyčajne vyskytuje v prvých dňoch po aplikácii tetovania – okolo vzorky sa objavuje vyrážka, svrbenie. Je celkom jednoduché odstrániť symptómy: stačí použiť masť s kortikosteroidmi v postihnutej oblasti až kým nezmizne podráždenie.Oveľa závažnejšie sú dlhodobé alergické reakcie na tetovanie, ktoré sa môžu objaviť mesiace alebo dokonca roky neskôr. V podstate vyzerajú ako granulómy – uzliny, ktoré sa objavujú okolo miesta aplikácie atramentu. Najčastejšou príčinou granulómov a iných alergických reakcií sú farebné pigmenty. V hlavnej rizikovej skupine sú tí, ktorých tetovanie majú veľa červených detailov. Žlté, modré a zelené farbivá môžu tiež viesť k nežiaducim reakciám. Preto je pre tých, ktorí trpia alergiami, najbezpečnejšie vybrať čierne tetovanie. A ak máte ekzém , potom aplikáciu tetovania musíte konzultovať s alergikom a dermatológom.

 obrázky

  1. Odstránenie tetovania. Najobľúbenejší spôsob, ako sa zbaviť tetovania, je odstraňovanie lasera. A je to po prvé drahé a bolestivé. Po druhé, môže mať veľa vedľajších účinkov: od porúch pigmentácie v oblasti tetovania až po výrazné zjazvenie a granulómy. Jazvy sú také závažné, že vyžadujú kožné štepy. Špecialisti z Európskeho centra pre synchrotronové žiarenie ESRF zistili, že hypotetické škodlivé nečistoty z tetovania cestujú po celom tele, môžu sa usadiť v lymfatických uzlinách a milovníkov tetovania pravidelne varujú pred rizikami  poškodenia zdravia. Avšak tetovanie pomáha pacientom, ktorí zažili napríklad rakovinu prsníka alebo potrat , návrat k životu. A podľa niektorých zdrojov chráni pred SARS .