Využite kuchynský odpad

Tieto odpadky z kuchyne môžete použiť pri domácich rastlinách, bylinkách, alebo kaktusoch. Poslúžia však aj na voľnom záhone v záhrade.

káva
 
Šupky z banánov
 
Banánové šupky obsahujú vysoké množstvo horčíka, vápnika, fosforu, sodíka a draslíka. Pokrájajte ich na malinké kúsky, aby sa rozložili čo najskôr. Potom ich vtlačte priamo ku koreňom rastlín. Takto im zabezpečíte hnojivo na dlhšie obdobie. Banány bývajú ošetrované rôznymi pesticídmi. Pred tým ako z nich urobíte hnojivo potrebujete tieto látky odstrániť. Rastlinám by mohli ublížiť. Pomôže vám jednoduchý roztok. Do vody pridajte ocot, citrónovú šťavu, alebo sódu bikarbónu. Šupky potom namočte aspoň na pol hodiny.
 
Káva
 
Na hnojivo z kávy musíte použiť mletú, zrnkovú kávu. Nie instantnú. Nepoužíva sa celý nápoj, ale usadenina na dne šálky. Tú môžete zapracovať do zeminy v kvetináči, alebo ju voľne rozsypať na jej povrch. Pri druhej možnosti sa po čase môže na káve objaviť pleseň. Nebojte sa, rastline to neublíži. S kávou to netreba preháňať pri rastlinách, ktoré obľubujú zásaditú pôdu. Nedá sa povedať, že by pH pôdy zmenila výrazným spôsobom, avšak opatrnosti nikdy nie je dosť. Pri tých kyslomilných nemusíte kávou šetriť. Okrem hnojenia, usadenina prevzdušňuje pôdu a udržiava vodu. Podobne pôsobí aj vylúhovaný čaj z vrecúška.
 
Škrupinky z vajec
 
Škrupinky sú ozajstným pokladom. Pomáhajú vyplavovaniu nadbytočnej vody, dodávajú rastlinám vápnik a zabraňujú hnilobe plodov. Ak by ste do kvetináča poukladali celé škrupinky, veľa hnojiva by ste kvetom nepridali. Škrupinky je potrebné opláchnuť a nechať vyschnúť. Najlepšie je počkať deň, či dva. Potom ich musíte rozdrviť čo na najmenšie kúsky. Dajú sa zahrabať do hliny, alebo rozhodiť voľne po povrchu.

kaktus
 
Extra hnojivo
Môžete si vyrobiť aj extra hnojivo. Banánové šupky, usadeninu z kávy a vaječné škrupinky zmiešate. Prilejete trochu vody a všetko spolu poriadne rozmixujete. Ak chcete hnojivo zapracovať do pôdy, je lepšia hustejšia konzistencia. Touto zmesou však môžete rastliny i pravidelne zalievať. Stačí ak ju zriedite s väčším množstvom vody.