Volebné obdobie. Apatia? Nie u mladých!Je to len niekoľko dní, čo sa konali voľby, kedy si každý kraj i okres mohol zvoliť svojho nového zástupcu, či udržať si toho starého. Každý kandidát mal svoje plány, predstavy, motto a sľuby, na základe ktorých pomocou billboardov oslovovali občanov.
vyplňování dotazníku
Pomaly si začíname zvykať, že ľudia kladú voľbám čoraz menší význam. Veď to po každých voľbách počujeme i čítame z každej strany. Ten fakt, že voličov bolo málo a napríklad aj také referendum neprejde, pokiaľ sa ho nezúčastní viac voličov. Potom hlasy tých, ktorí sa ho zúčastnili, boli v podstate zbytočné a nemajú váhu. Dokonca Vám hrozí aj pokuta, pokiaľ sa pri volení pomýlite. Na vlastnej koži cítime, že žiadne podstatnejšíe zmeny sa nedejú, akurát tie, na ktoré doplácajú bežní ľudia a je aj veľká pravdepodobnosť, že to takýmto smerom bude pokračovať, aj ak sa postu ujme iná strana. Možno len na pár výnimiek. No tie výnimky dostanú vždy malý počet hlasov, pretože si nerobia reklamu v podobe billboardov. Predsa je to finančne zaťažujúce a tie „správne“ strany majú  peňazí menej, teda do takýchto praktík moc neinvestujú.Tak asi tých bežných občanov aj chápem a ani sa niet čomu tak strašne čudovať, že účasť vo voľbách býva relatívna nízka.

Simulácikamarádky studentkya volieb pre stredoškolákov. Nová nádej?
Trochu pozitívnejšie však pôsobili nedávne voľby, kde sa nevolila iba jedna konkrétna strana, no pre každý kraj sa hlasovalo jednotlivo, pre zástupcu konkrétneho kraja či okresu. Bola možnosť hlasovať aj za nového župana, či udržať toho starého.
hlásání
To pozitívum je však v tom, že Aliancia pre stredoškolákov zorganizovala simuláciu volieb a snažila sa prebudiť v nich zodpovednosť tým, že im ukázala, že ich hlasy môžu byť skutočne podstatné a môžu sa zapríčiniť o budúcnosť svojho kraja práve v podobe takéhoto hlasovania. Aj napriek tomu, že sa jednalo o simuláciu /voliči mali niečo cez 15 rokov/ bola účasť týchto mladých ľudí vysoká! Simulácia ukázala i výsledky. V nej sa ukázalo, že napríklad taký Marián Kotleba by dostal len minimum hlasov a nahradil by ho Ján Lunter.
•        Počkáme si len pár rokov a možno budeme svedkami toho, že účasť na voľbách bude bývať vyššia.
•        No iba v prípade, ak sa nezradí dôvera aj týchto mladých ľudí!