Botanické záhrady Európy


Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie miesta veľmi často patria zoologické záhrady, no nemali by sme zabúdať ani na ich sesterské inštitúcie, botanické záhrady. V starých a udržiavaných záhradách s dlhoročnou tradíciou je možné vidieť, ovoňať a dotknúť sa rastlín, o ktorých sme doteraz nemali ani len tušenie, že existujú. Takýchto záhrad je na svete obrovské množstvo. Nižšie uvedený zoznam je len zlomok toho najkrajšieho, čo sa dá navštíviť.

bonsai
 
Domaine du Rayol
je botanická záhrada a arborétum vo Francúzsku. Medzi jej špeciality patrí pestovanie rastlín z okolia Stredozemia, no nájdete tam aj mnoho iných zaujímavých vecí.

Jardim Botanico Lisboa
Je súčasťou Múzea Vedy v Portugalsku. Veľkú časť záhrady zaberá priestor pre rastliny, ktoré pochádzajú z čias dinosaurov. Rozhodne stojí za to túto, niekedy bizarnú, zbierku vidieť.

ibišek

Oxfordská botanická záhrada
Je súčasťou malebného historického mesta Oxford. Okrem známej špičkovej univerzity, historického centra a všadeprítomných smažených rýb a hranoliek si tu teda môžete vychutnať aj bohatú zbierku rastlín.

Kráľovská botanická záhrada v Edinburgu
Je ďalšou z úžasných záhrad v Anglicku. Ako už napovedá názov, je podporovaná kráľovskou rodinou. Je tiež známa ako svojou rozsiahlou zbierkou rôznych rastlinných druhov, niekde sa dokonca uvádza ako najpestrejšia záhrada zo všetkých. Podľa toho prispôsobte aj svoju obuv, poriadne sa nachodíte.

botanická zahrada

Real Alcazar
Je nádherná záhrada v Španielsku, kde sa môžete tešiť najmä na zbierku omamne voňavých citrusov a nespočetné množstvo paliem.
Sanssouci Park
Sa nachádza v Nemecku a pri cestách by ste ju nemali minúť. Typická nemecká precízosť sa snúbi s pôvabom rastlín a určite návštevu neoľutujete. Záhrada ponúka širokú zbierku druhov a je vhodná na návštevu v každom ročnom období, aj keď v zime môže pôsobiť mierne fádne.