Prvá pomoc pri úrazoch v domácnosti


  1. Pády

Patria k jedným z vážnejších nehôd. Pády vám hrozia napríklad pri umývaní schodov, leštení okien, či menení žiarovky. Preto nezabúdajte, že pri výbere interiérového zariadenia musíte dbať predovšetkým na praktickosť -. Ak máte podozrenie, že má obeť pádu zlomenú končatinu, musíte ju predovšetkým zafixovať. Na to vám výborne poslúži napríklad varecha alebo drevená metla. Pokiaľ z rany vytŕča kosť, alebo jej úlomky, nesnažte sa s nimi nijako hýbať. Ranu prekryte sterilným obväzom a privolajte zdravotníkov.

miminko

  1. Otravy

Otravy sa predovšetkým týkajú vašich detí. Najčastejšou príčinou je konzumácia voľne dostupných liekov, či dokonca požitie čistiacich prostriedkov. Základom je zabezpečiť drogériu, chemikálie a lieky tak, aby k nim dieťa nemalo prístup. To v praxi znamená pozamykať lekárničky a zaobstarať si detské poistky na skrinky. Ak sa takáto nehoda naozaj stane a dieťaťu je zle, rodič by mal čo najskôr utekať k lekárovi alebo na pohotovostnú službu. Podľa druhu skonzumovanej látky lekár určí terapiu a postup liečby. Zlatým pravidlom aj naďalej zostáva, že sa nikdy nesnažte vyvolať zvracanie! Dieťaťu tak môžete ešte viac uškodiť.

  1. Popálenie

Ide o najčastejšie nehody v domácnosti. Trpia prevažne ženy, nakoľko sa venujú činnostiam, pri ktorých je zvýšené riziko popálenia. Je jedno, či ide o varenie, pečenie, žehlenie, či úpravu vlasov. Ak ide o ľahkú povrchovú popáleninu, môžete si ju ošetriť sami – popálené miesto ochlaďte vodou. Keď sa však stanete obeťou požiaru či výbuchu v domácnosti, musíte navštíviť lekára. Pri popáleninách tretieho stupňa zvykne koža zbelieť alebo dokonca úplne zčerná – to je znakom toho, že koža uhoľnatie.

apartmán

  1. Rezné rany

Ak sa porežete, ranu je potrebné umyť, vydezinfikovať a následne prelepiť. Pokiaľ sú rany veľké a otvorené, je vhodné vyhľadať chirurgickú pomoc, ktorá uzná, či je alebo nie je vhodné ranu zašiť. Ak chcete podobným úrazom predísť, naostrite si nože. Môže to znieť smiešne, avšak s ostrým nožom klesá riziko porezania o viac ako osemdesiat percent.