Prečo je paddleboarding tak obľúbený


Jedná sa o druh vodného športu, ktorý má pôvod na Havaji. Už to ho predurčuje pre pocit slobody a voľnosti. Pozostáva zo špeciálne skonštruovanej „surfovacej dosky“ a pádla. Pri paddle boardingu stojíte na doske a pádlom vyrovnávate stabilitu a rovnováhu. Zároveň sa ľahko a voľne kĺžete po vodnej hladine alebo na mori.boarding.jpg
Tento zdanlivo jednoduchý šport sa ale treba správne naučiť. Zapojíte pri ňom svaly celého tela, naučíte sa pracovať s vlastnou rovnováhou a psychicky si oddýchnete. Zlepšíte si koordináciu a celkovú fyzickú výkonnosť. Preto ho mnohí zo skúsených paddleboardistov nazývajú ako životný štýl a tvrdia, že je návykový. Podobne ako bežci a iní športovci, ktorí považujú svoj šport za ten najlepší.
Medzi odborníkmi sa nazýva  skratkou SUP – pádlovanie s stoji (stand up paddle).
Pre úplných začiatočníkov sú vhodné nafukovacia paddleboardy s pádlom, ktoré sa dá lepšie nastaviť na výšku jazdca.. Ocenia ich aj šoféri – ľahšie sa uložia a prepravia.
Pre tento druh športu sú vhodné všetky vodné plochy, aj vrátane mora. Umožnia Vám spoznať krásu celého jazera a zažiť nezabudnuteľný pocit.
Paddleboarding môžete robiť len tak v plavkách a krásne sa opáliť. V chladnejšom počasí sa odporúča špeciálne neoprénové oblečenie, aby ste pri prípadnom páde do vody neprechladli. Samozrejmosťou sú záchranné vesty.

puddleboard.jpg

Yoga boarding – netradičná a zaujímavá

Špeciálnou formou pre skúsených jazdcov je joga boarding. Surfovacia doska je špeciálne upravená a pokrytá mäkkým materiálom vhodným na cvičenie jogy. Tento druh športu už ale vyžaduje rozvinuté zručnosti samotného paddle boardingu. Je určený pre aktívnych ľudí s veľkou chuťou zažiť niečo nové.
Dnes je už aj na Slovensku mnoho stredísk, kde Vám na vyskúšanie zapožičajú celú výstroj aj vrátane paddleboardu a vhodného pádla. Takisto Vás zasvätia do základov a tajov tohto moderného športu.
Stačí sa odvážiť, na začiatok pár krát spadnúť do vody, opäť sa vrátiť na dosku a určite si túto aktivitu zamilujete. Najmä pre nezameniteľný pocit voľnosti.