GIF slávi 30 rokov. Baví vás ešte stále?


Dnes, Twitter má GIF tlačidlo a dokonca Apple pridal GIF vyhľadávanie do svojej aplikácie pre správu iOS. Takéto schválenie by sa zdalo nemysliteľné ani pred desiatimi rokmi, keď mali kultúrny rachot blikajúceho textu a vložené MIDI súbory. Ale dnes sú všadeprítomní, a nie v nostalgickom zmysle.
Animované súbory presiahli svoje temné korene v 90. rokoch, aby sa stali kľúčovou súčasťou každodennej digitálnej komunikácie. Niektorí, ako Orson Welles tlieskanie alebo Michael Jackson jesť popcorn, sa stali okamžite rozpoznateľné skratka. Iní, ako Sean Spicer, miznúci do kríkov – samotný remix populárneho Simpsons – slúžia politickej satire. FRI plní dvojitú povinnosť ako vyjadrenie a ako odznak digitálnej gramotnosti. Nie je to zlé pre obrazový štandard, ktorý predchádza samotnému webu.
 infografik.png
Dnes sú súbory synonymom krátkych, animovaných animácií. Začali však ako spôsob zobrazovania statických obrázkov. Steve Wilhite začal pracovať na Graphics Interchange Format začiatkom roku 1986. V tom čase bol programátorom Compuserve, čo je služba online, ktorá umožňuje používateľom pristupovať k chatovacím miestnostiam, fóram a informáciám, ako sú napr. Sandy Trevor, šéf spoločnosti Wilhite na Compuserve, povie WIREDovi, že chce vyriešiť dva problémy.
Prvým bolo, že Compuserve potreboval grafický formát, ktorý pracoval na všetkých počítačoch. V tom čase bol trh s PC rozdelený medzi niekoľko spoločností, vrátane spoločností Apple, Atari, Commodore, IBM a Tandy, z ktorých každý mal vlastný spôsob zobrazovania grafiky. Compuserve používal iné grafické formáty éry, ako napríklad NAPLPS , ale Trevor si myslel, že sú príliš zložité na implementáciu. Takže on poveril Wilhite vytvorením jednoduchého formátu, ktorý by fungoval na akomkoľvek počítači.ball band.jpg
 
Po druhé, chcel, aby Wilhite vytvoril technológiu, ktorá by mohla rýchlo zobraziť ostré obrazy cez pomalé pripojenia. "V osemdesiatych rokoch bola vysoká rýchlosť 1200 baudov," hovorí Trevor. "Veľa ľudí malo len 300 baudových modemov." Priemerné pripojenie k širokopásmovému pripojeniu v USA je viac ako 40 000-krát rýchlejšie ako tie, ktoré sa rýchlo rozžiaria na 1200 baudových spojeniach, takže Compuserve potreboval naozaj malé súbory.