Neustála nervozita? Zrejme žijeme nezdravým životným štýlom

Prečo sa našich životov musí dotýkať aj stres? Bez neho by sme predsa uvažovali triezvejšie, k veci, bez nervov a zbytočných chýb. No žiaľ, stres je súčasťou nášho sveta i vnímania, dostaví sa najmä vtedy, ak naše vedomie čaká väčšia skúška. Ak sa chce človek posúvať ďalej  a realizovať svoje predstavy, jeho spoločníkom zrejme bude i stres. Výzvy totiž narúšajú náš pokojný stereotyp a pre myseľ je to zaťažujúci faktor. Ale hold, aby sme sa tomuto stavu vyhli, to by sme museli iba ležať na posteli a o nič sa nestarať, z čoho by zasa trpela duša tým, že ignorujeme jej priania. Ale aj v tomto prípade existuje zlatý stred. Byť prirodzene aktívni, no snažiť sa zbytočný stres eliminovať na minimum. Povieme si ako.

stres

V zdravom tele zdravý duch
Veľmi známa veta, ktorá nie je iba akousi poučkou, napriek svojej jednoduchosti ide o pravdivý poznatok, na ktorom by sa zhodli viacerí odborníci, ale aj bežní ľudia riadiaci sa jej princípom. Viacero ľudí nežije zdravším životným štýlom čisto iba kvôli dosiahnutiu štíhlejšej a zdravšej fyzickej podoby, ale značným dôvodom je práve aj zmena duševného stavu. Začnú byť vyrovnanejší, dokážu si lepšie určiť ciele, priority, začnú konečne vidieť aj určitú nenútenú krásu. Stačia pravidelné prechádzky, cyklistika, príroda, obmedzenie kofeínu, alkoholu, cigariet, zbytočne mastných slaných jedál na nižší príjem a po čase pocítite vyrovnanosť, ako aj zníženú nervozitu.

Kofeín: Obzvlášť silnou látkou pôsobiacou na stres je práve kofeín. Ak už máte návyk na pravidelné pitie kávy, je asi nemožné s tým prestať, ale snažme sa kofeín prijímať čo najmenej. Ak už pijeme kávu, snažme sa vyhýbať energetickým nápojom, silným čajom, ale aj väčšiemu množstvu koly či kofoly (3dlc pohárik nám neuškodí, ale jeden liter denne už áno).

Alkohol, cigarety, sedavý spôsob života: Ak sedíme na jednom mieste, fajčíme jednu od druhej a lejeme do seba poháriky alkoholu, pôsobí to ako forma relaxu. No len dočasne, tento životný štýl iba predlžuje našu nevyrovnanosť, časom zvyšuje nervozitu. Občas si sadnúť s kamarátmi neuškodí, ale pozor, aby sa z toho nestal náš zaužívaný životný štýl. V čase voľna dbajme radšej na pohyb a čerstvý vzduch.

relax

Mastné a slané jedlá: Jesť sa musí a musia sa jesť aj mastné a slané veci. Ale s mierou, nie pravidelne, inak prijímame látky pôsobiace na našu lenivosť, čo vedie k nezdravému sedavému spôsobu života a k tvorbe nervozity, čomu som sa už venoval vyššie.