Lúčime sa s bazármiBolo to akurát včera, čo som sa išiel pozrieť do neďalekého mesta, no a všimol som si jednu vec. Pred pár rokmi ste v tom meste videli takmer na každom kroku bazár, poväčšinou s elektronikou. Posledné roky však vidím, ako už po jednom vypratávajú svoje priestory, vlastne z tých bazárov už ostávajú iba opustené budovy, v ktorých nikto nepodniká, ani neposkytuje služby. Pokiaľ sa nemýlim, ja som v tom meste vedel už iba o troch bazároch, pričom práve včera idem cez uličku, v ktorej na moje počudovanie, zostala opäť ďalšia prázdna budova, v ktorej kedysi sídlil už iba jeden z mála spomenutých bazárov. Tak ak som si dnes dobre vedomý, v meste zostali bazáre už len dva. Pred pár rokmi by ste ich v tom meste našli aj päťnásobok.

obchod

Z tých dvoch je tu jeden, ktorý má malinký priestor, tovar pohádzaný hlava na hlave, no a vždy v tom malom priestore stojí niekto, kto pôsobí agresívne, alebo na ňom vidíte, že tam chce niečo „šlohnúť“, či vulgárny človek, ktorý tam hodinu hrá dôležitého. Skrátka chodia tam typy, kvôli ktorým tam mám občas strach aj ísť. Potom zostáva už iba tento druhý, ktorého priestory pôsobia sympaticky, tovar je pekne usporiadaný, majiteľ je zhovorčivý, príjemný, prostredie kľudné. Ale má to podstatnú nevýhodu. Majiteľ je síce sympaťák, ale aj on sa už strání nejaký tovar odkúpiť, rád by predal aspoň ten, ktorý ešte má. No ale chápem ho, pretože napríklad včera som ho bol navštíviť, kedže to je jediný bazár v mojom okolí/okrem vyššie opísaného/, viac  menej som sa šiel len na niečo spýtať, porozprávať sa, je s ním dobrá reč.  Po rozhovore s ním mi „doplo“, prečo z miest tieto podniky pomaly ale isto miznú.

krám

•         Vraví mi, že veľa ľudí si podáva inzeráty cez internet, vlastne využívajú virtuálne bazáry, ako napríklad Bazoš. So záujemcom sa tak skontaktujú a dohodnú na cene sami, pričom nemusia tovar prenášať do bazáru. Načo aj? Internet predsa dáva ľuďom možnosť, aby našli kupcov aj sami. Vlastne podstatnejšíe je, že kupci hľadajú predávajúcich online, už sa neobťažujú chodiť do týchto podnikov. Ak máte net, vlastne služby bazárov si môžete prevádzkovať i sami.
Tak napríklad aj v mojom prípade a prípade neďalekého mesta, som tak už v tomto smere odkázaný iba na bazáre virtuálne