Bezpečné hračky pre detiNebezpečné lietadlá a jedovaté bábiky
Pri kontrole hračiek pre deti odborníci nemenovaného Štátneho podniku objavili veľa výrobkov, ktoré by nemali spadnúť na regále detských obchodov. Koniec koncov, veľa hračiek môže spôsobiť otravu či môže spôsobiť nejakú nehodu. Niektoré z testovaných hračiek obsahovali nebezpečné látky alebo zlúčeniny v množstvách, ktoré by mohli poškodiť zdravie dieťaťa. Olovo, fenoly, kadmium, ortuť, ftaláty sú ďaleko od úplného zoznamu toxických chemikálií, ktoré sa nachádzajú v hračkách od rôznych výrobcov počas inšpekcií v laboratóriách. Vplyv takejto „chémie“ vedie k mnohým poruchám v práci organizmu, najmä k poruchám nervového, reprodukčného systému, endokrinných a onkologických ochorení. Zvyčajne sa dieťa nemusí okamžite cítiť zle a príčina zdravotných problémov bude pre rodičov nepochopiteľná. Ale, bohužiaľ, chemické zloženie hračky možno určiť len pomocou špeciálneho vybavenia.

medvídek

Pred zakúpením hračky by preto mali mať rodičia jasné a zrozumiteľné informácie o produkte. Hračka alebo jej štítok (obal) je označený národnou značkou zhody a identifikačným číslom autorizovaného orgánu v súlade so štátnym zoznamom týchto orgánov. Informácie o hračke alebo jej štítku (obal) by mali byť ľahko čitateľné, jasné, zrozumiteľné a tiež identifikovať výrobcu alebo splnomocneného zástupcu zodpovedného za uvedenie hračky do obehu. Niektoré hračky by mali obsahovať výstražné informácie o nebezpečenstvách, ktoré sa môžu vyskytnúť počas prevádzky Napríklad výstražný štítok „Pre deti staršie ako tri roky“ alebo „Pozor! Nedovoľte, aby ich používali deti mladšie ako tri roky.“

V obchode a domácnosti
Po prvé, odborníci varujú pred nákupom hračiek na spontánnych trhoch. Koniec koncov, existuje najväčšia pravdepodobnosť nákupu nebezpečnej hračky. Tiež sa treba vyhnúť importovaným hračkám (najmä čínskym). Hračky musia spĺňať požiadavky technických predpisov pre bezpečnosť hračiek, podľa ktorých sú výrobcovia a dodávatelia povinní ponúkať a poskytovať iba také hračky, ktoré sú bezpečné pre život a zdravie detí v prípade ich použitia.

figurky

Lacné hračky či značkové?
Lacné hračky môžu mať nízku kvalitu. Často sú to hračky, ktoré sa vyrábajú buď v rozpore s výrobnou technológiou alebo zo zakázaných materiálov. Vysoké náklady na hračky však nie vždy naznačujú ich kvalitu. Najčastejšie sú výrobky známych výrobcov zakúpené v špecializovaných predajniach. Je potrebné dbať na označenie detskej hračky. Informácie by mali obsahovať adresu výrobcu (jeho zástupcu, predávajúceho). Výrobky bez náležitých informácií nie sú dôveryhodné.  Osobitnú pozornosť treba venovať hračkám, ktoré vytvárajú hlasné zvuky, pretože môžu poškodiť sluch dieťaťa.