Aj rodičia robia chyby


Každý rodič chce vychovať dieťa čo najlepšie. Snažíme sa, aby z neho vyrástol ukážkovo vychovaný človek, ale neuvedomujeme si, že aj my v rôznych prípadoch robíme chyby. Buď deťom až moc dovoľujeme, alebo naopak sme k nim až moc prísni

sestry
 
Keď až moc dovoľujeme
Sú rôzne typy rodičov. Niektorých z nás doslova naše deti ovládajú. Stačí keď na nás hodia svoje „psie“ oči alebo raz zaplačú a dostanú čo chcú. Alebo ich jednoducho nekontrolujeme. To znamená, že si chodia von kedy chcú, prídu kedy chcú, hrajú sa s čím chcú. Doslova si robia čo chcú. Napríklad v súčasnosti veľa rodičov kupuje deťom mobily, tablety, počítače… hocijaké elektronické „hračky“. To by  sa ešte dalo, keby im rodičia aspoň vymedzovali čas, ktorý by strávili napríklad za počítačom.  Ale veľa rodičov im ten čas, ktorý trávia, nekontroluje a tak sa stáva, že deti sú na elektronike doslova závislé. Rodičia si neuvedomujú, že to negatívne pôsobí na ich zdravie psychiku. Okrem toho sa z nich stávajú ľudia, ktorí sú zvyknutí mať všetko čo chcú!

kluk

Keď sme až moc prísni    
A toto je ďalší prípad rodičov. Chceme aby naše deti boli priam „ dokonalé“. No neuvedomujeme si, že máme na ne až príliš vysoké nároky.  Zákazy, zákazy, samé zákazy! No tie nie sú vždy riešenie. Dieťa potrebuje aj trošku voľnosti, pretože ak ich budeme držať prehnane nakrátko, akurát tak sa nám to vypomstí. Ako príklad uvádzame známky v škole. Veľa rodičov chce, aby jeho dieťa dosahovalo čo najlepšie výsledky. Je to prirodzené. Avšak aj snaživé a učenlivé dieťa môže dostať občas horšiu známku. Na to nie je nič zlé. Keď vidíme že naše dieťa na sebe pracuje a školu nezanedbáva, mali by sme ho chváliť. Pretože ak ho budeme iba kritizovať, dieťa nebude mať motiváciu a na všetko zanevrie. Ani odmeny by mu nezaškodili. Keď si to naozaj zaslúži, ukážu sa ako motivácia pre jeho ďalšie výkony. V zákazoch ako takých by sme nemali byť príliš prísni. Ako sme už spomínali, dieťa potrebuje aj voľnosť. Dovoľme mu tráviť čas s kamarátmi, vykonávať mu svoje záľuby… Samozrejme ho aj učiť domácim prácam a venovať sa jeho štúdiu. Všetko však odtiaľ potiaľ.

várování
 
Asi najlepší rodič je demokratický. Má nad svojim dieťaťom kontrolu ale zároveň naňho nemá privysoké nároky.  
Či už sme akýkoľvek typ rodiča, najdôležitejšie je dať svojmu dieťaťu veľa lásky!