5 dôvodov prečo je chôdza lepšia ako behNiekto rád behá, iného láka turistika. Americký Journal of Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology nedávno vydal štúdiu, ktorá porovnáva beh a chôdzu. Chôdza má podľa štúdie  tie isté výhody ako behanie pokiaľ sa jedná o zníženie rizika mnohých ochorení srdca. Iné štúdie poukázali na to, že je niekedy lepšie sa len prejsť.

běžkyně

Beh stresuje imunitný systém

Chôdza na dlhé vzdialenosti, na rozdiel od behu, nezaťažuje imunitu. Bežci na dlhé vzdialenosti sú podľa Dr. Uwe Shutza z univerzitnej nemocnice v Ulme náchylnejší na infekčné ochorenia. Behna dlhú vzdialenosť totiž nespaľuje len tukové zásoby v tele ale aj svalové vlákna. Takto poškodené svalstvo je náchylnejšie na vznik infekcií.

Beh poškodzuje srdce

Na Bostonskom maratóne v rokoch 2004 a 2005 spravili vedci pokus na 60 amatérskych bežcoch. Merali im hladinu látok, ktoré sa uvoľnujú pri zvýšnej námahe v srdci. 60% z nich malo zvýšenú hladinu troponínu, ktorého nadmerné množstvo vedie k poškodeniu srdcového svalu. V 40% zistili znaky myokardickej nekrózy – nenávratneho poškodenia buniek srdca.

Beh môže spôsobiť osteoartrózu

Ak radi behávate na dlhé trate, dávajte si pozor. Zranenia, ktoré si už dávno nepamätáte môžu v kombinácii s dlhodobým behaním sposobiť zlé premazávanie kĺbov vedúce k mikrofraktúram a vážnym ochoreniam kĺbov ako je osteoartróza.

Beh taktiež poškodzuje chrupavky

Napriek tomu, že americký Journal of Sport Medicine písal o nejednotných názoroch na poškodenie kĺbov u bežcov na dlhé trate, jedna štúdia poukázala na výsledky magnetickej rezonancie a biochemických zmien v oblasti chrupavky, ktoré zostávali nezmenené ani po troch mesiacoch bez zvýšenej námahy. Tieto výsledky ukázali vyššie opotrebovanie kĺbov a zvýšené riziko poškodenia.

lidi

Beh v horúcom počasí

Ľudia radi behávajú v lete, kedy stačí minimum oblečenia, zrelaxujeme svoju myseľ a dočkáme sa aj mierneho opálenia.  Beh v horúčavách však vedie k zlyhávaniu mnohých orgánov. Toto riziko je spojené aj s prechádzaním sa vo vysokých teplotách, je však omnoho nižšie ako pri zvýšenej námahe pri behu.
 
Lepšie ako behávať dlhé trate bude teda vyjsť si niekam do hôr na turistiku. Najlepšie je však kombinovať zdravú stravu a intenzívne kratšie cvičenie.