Tajomstvá StonehengeKraj Wiltshire je známy svojou monumentálnou kamennou stavbou Stonehenge. Stonehenge je najznámejšou a najpozoruhodnejšou starovekou stavbou vo Veľkej Británii. Neexistuje žiaden písomný záznam o jeho pôvode a je opradený mnohými záhadami.
 Stonehenge a západ slunce
Stojí na Salisburskej planine už približne 4 000 rokov. Existuje veľa rôznych teórií o jeho pôvodnom účele, a hoci moderné výskumné metódy o stavbe rozšírili poznatky, nikto naisto nevie prečo bola postavená. Podľa jednej teórie to bolo miesto na pozorovanie hviezd a planét. Zistilo sa, že pozície niektorých kameňov súvisia s pohybmi slnka a mesiaca, takže kamene mohli byť používané ako kalendár na predpovedanie javov, ako napríklad zatmenie. Stonehenge mohol slúžiť aj ako slnečné hodiny.
 
Ľudia kedysi považovali Stonehenge za svätyňu vytvorenú druidmi. Podľa niektorých ľudí boli to kňazi, iní ich videli ako medicinmanov, ktorí praktizovali kanibalizmus a ľudské obete. Keďže stavba stála už 1000 rokov pred príchodom druidov, táto teória bola neskôr odmietnutá, ale je možné, že druidi ju občas používali ako chrám. Túto teóriu sa snažia dodnes udržať členovia skupiny „Najstarší rád Druidov“, ktorí predvádzajú mystické rituály na začiatku letného slnovratu. Každý rok sa tam stretávajú aby privítali prvé letné lúče slnka a rozkladajú symbolické elementy ohňa, vody, chleba, soli a ruže.
 podzimní Stonehenge
Iní bádatelia tvrdia, že veľký kamenný kruh slúžil ako úložisko zemskej energie, ktorá bola generovaná po celej krajine prostredníctvom „ley línií“, ktoré mali byť akýmisi neviditeľnými líniami spájajúcimi staré mestá v Británii.
 
Ďalším zaujímavým príbehom je, že Stonehenge postavil diabol za jedinú noc. Lietal tam a späť medzi Írskom a Salisburskou pláňou, po jednom nosil kamene a ukladal ich na miesto. Počas práce si hovoril: „Ľudia nad tým budú rozmýšľať, nikdy nebudú vedieť ako sa tu tie kamene ocitli.“ Ale jeden mních sa skrýval v blízkosti, prekvapil diabla a ten po ňom hodil jeden kameň.
Teórií o účele Stonehenge je ešte viac. Je na vás, ktorej budete veriť.