Prototyp kapsule pre Hyperloop dosiahol rýchlosť takmer 470km/h


.

Hyperloop ako alternatíva k dnešným formám dopravy predstavuje spojenie pokroku a futuristického zmýšľania amerického vizionára Elona Muska. Prvým návrhom v roku 2013 bolo spojenie Los Angeles a San Francisca podtlakovým tunelom, v ktorom by bola možná preprava pretlakových kapsúl rýchlosťami aké si nevieme naživo predstaviť. Trasa dlhá približne 570 km mala byť zdolaná za neuveriteľných 35 minút. V návrhu bola maximálna rýchlosť cez 1200 km/h.

vlak
 
Dočkáme sa aj slovenského Hyperloopu
 
Okrem spoločností ako sú SpaceX alebo Hyperloop One, vyvíja túto technológiu aj spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies, ktorá má v pláne postaviť svoju prvú trať v Bratislave a následne ju spojiť s Viedňou a Budapešťou.
 
volant

Tretia súťaž študentských prototypov mala nečakané výsledky
 
Súťažiaci zoradili svoje prepravné kapsule na 1,25 kilometrov dlhej trati spoločnosti SpaceX v Kalifornii. Túto súťaž opäť vyhrali študenti z Technickej Univerzity v Mníchove, ktorí prekonali svoj posledný rekord z augusta minulého roku, 322 km/h. Tentokrát sa im podarilo dosiahnuť neuveriteľných 466 km/h. Toto bola v poradí tretia súťaž Hyperloop kapsúl, ktorej cieľom je vyvinúť fungujúce prototypy pre vysokorýchlostný prepravný systém spoločnosti SpaceX. Tím z Mníchovskej Univerzity vyhral všetky tri tieto súťaže. 466 km/h je obrovský pokrok oproti prvému štartu v januári 2017, kedy ich kapsula dosiahla iba 93 km/h. Ďalšími finalistami boli študenti z holandskej Delft University, ktorí dosiahli 141 km/h a EPFLoop zo Švajčiarska s 85 km/h. Všetci postúpili spomedzi 20 študentských tímov zo 40 krajín sveta.

.

středisko

Súťažné podmienky boli tentokrát náročnejšie. Zatiaľ čo v minulých dvoch súťažiach mali tímy dovolené svojim prototypom pomôcť zrýchleným pohonom od SpaceX, tentoraz mohli využiť iba vlastný pohon. Po novom sa konala aj druhá súťaž, v ktorej museli študenti udržať svoju kapsulu vznášať sa vo vzduchu nad traťou na určitý čas. Každá kapsula musela prejsť bezpečnostnými previerkami vrátane tej najdôležitejšej vo vákuovej komore.

Prototyp kapsule pre Hyperloop dosiahol rýchlosť takmer 470km/h
4.3 (86.67%)3
.